Víkend 19. a 20. septembra

Napriek nepriaznivej predpovedi počasia sa tento víkend v Bratislave vydaril. Počasie nás prekvapilo takmer bezoblačnou oblohou a príjemnými teplotami okolo 22°C s priam dokonalými podmienkami  pre pobyt v prírode s Nordic walking.

Sobotu som pre priaznivcov severskej chôdze naplánoval výlet Zochova chata – Hubalová – Čermák – Panský dom – Zochova chata. Hoci poveternostné podmienky  boli dokonalé, nikto z oslovených neprejavil záujem. Nuž ako správny inštruktor som sa naplánovanú trasu rozhodol absolvovať sám (podľa mapy je to 11 km, mne sa to podarilo prejsť za 2:10 hod. Priemerná rýchlosť 5 km/h po mierne zvlnenom lesnom teréne s prevýšením cca 250 m je celkom slušný výkon).

V nedeľu bolo podobné počasie ako v sobotu. Ponuku na aktívny výlet s Nordic walking prijala menšia skupinka nadšencov tejto pohybovo-ozdravnej aktivity. Stretli sme sa o 9:25 hod. na Patrónke, odkiaľ sme sa autobusom MHD č. 43 odviezli na konečnú zastávku Lesopark. Po úvodnej rozcvičke sme si pripomenuli základy správnej techniky Nordic walking a svižným tempom sme vyrazili do kopca, smerom najprv k žlto značenej cyklotrase, ktorá končí napojením na červenú turistickú značku (Štefánikova magistrála, na ktorej  sú v úseku Kamzík – Pezinská Baba – Zochova chata a v každom ročnom období mimoriadne vhodné podmienky práve na severskú chôdzu).

Krátko po 11:00 hod. sme prišli na Spariská (križovatka s Peknou cestou). Niekoľko metrov ďalej sme sa občerstvili a v rámci odpočinku sme si urobili niekoľko cvičení s Nordic walking paličkami na posilnenie rúk, celkovej pohyblivosti a na udržanie rovnováhy. O 11:55 hod. sme dorazili na Dolný Červený kríž, kde sme sa rozlúčili s jednou účastníčkou, ktorá sa rozhodla predĺžiť si cestu do Rače cez Biely kríž.  My ostatní sme sa vybrali podľa plánu smerom priamo do Rače, kam sme prišli po ½ hodine. Na zastávke MHD sme sa dohodli, že niekedy nabudúce sa na podobnom výlete istotne stretneme znova. Zhodli sme sa, že chôdza v prírodnom teréne  prospieva nielen chodidlám, kolenám a bedrovým kĺbom ale donúti mozog pracovať inak (lepšie). Pridanou hodnotou takejto chôdze je aj spoločenský aspekt. Byť izolovaným chodcom je určite lepšie ako sedieť doma, no tráviť čas  v spoločnosti ľudí nadšených pre outdoorové aktivity je istotne ešte lepšie.