Víkend 14. a 15. novembra

Sobota: Borinka - Rača

Už dlhšiu dobu sme mali naplánovaný výšľap s Nordic walking  na nedeľu.  Predpoveď počasia: sobota pekne a pomerne teplo, nedeľa dážď a ochladenie.  Je takmer samozrejmé, že sa nikto neprihlásil, veď niekoľko hodinovú prechádzku jesenným lesom v daždi si len málokto dokáže vychutnať. Ako správny inštruktor som sa rozhodol, že pôjdem v sobotu, aj keď sám.

Zdalo sa mi, že túto sobotu sa viacerí turisti rozhodovali podobne ako ja. Do Borinky sme prišli preplneným prímestským autobusom s 20 minútovým meškaním. Takmer všetci sme mali pred sebou rovnakú trasu. Z Borinky (263 m) sme sa vybrali na hrad Pajštún (470 m) po červenej TZ. Spoločnosť mi robila asi 15 členná skupina vysokoškolákov, s ktorými som sa pretekal celou cestou až do Rače. Od hradu Pajštún sme išli po žltej TZ smer Kozlisko (537 m) – Pod Kozliskom (508 m) – Dračí Hrádok (370 m) – Pod Dračím Hrádkom (270 m). Odtiaľto po zelenej TZ cez Bystrické (410 m)  a Dolný Červený kríž (411 m) do Rače. S partiou mladých študentov sme to prešli celkom rýchlo. Odmenou nám bolo nádherné jesenné počasie a asi 10° C.

Zelená TZ v úseku po Bystrické vedie hore strmým úzkym chodníkom, ktorý bol miestami zasypaný lístím zo stromov. Za mnou kráčal v pohode cykloturista s bicyklom na chrbte. Za dažďa, alebo v snehu odporúčam na tomto chodníku opatrnosť.

V nedeľu sa počasie úplne zmenilo. Neviem si však predstaviť, že by som celý deň nevyšiel čo len na chvíľu von. Za občasného dažďa som sa prešiel aspoň do Marianky.