Víkend 12. a 13. decembra

Sobota: Bratislava, Rača - Marianka

Hoci som na webe našiel pozvánky na Winter Nordic walking 12.12.2015 vo Vysokých Tatrách a Nordic walking klubu v Lučenci na vianočný tréning v nedeľu 13. decembra 2015 o 9:00 hod.  v Lučenských kúpeľoch (a ktorý vraj bude zakončený kapustnicou a punčom), rozhodol som sa zostať v Bratislave. Dal som prednosť vianočným trhom v Marianke.

Mariánka je z Rače prekvapivo blízko. Pešo je to tak  2 hodiny. Dnes som sa rozhodol pre túto trasu:  námestie Andreja Hlinku, popri krčme U zajacov, cez Dolný červený kríž k studničke Zbojníčka. Odtiaľ  po žltej TZ cez Pánovu lúku k pamätníku Malý Slavín. Tu som sa na chvíľu zastavil na mieste, kde  4. apríla 1945, takmer na konci vojny, padli dvaja sovietski vojaci.  Boli takí mladí, jeden mal 30 a druhý 29 rokov.

Vianočné trhy ma pre svoju „komornú“ atmosféru sklamali. Na malé občerstvenie som sa zastavil až v Záhorskej Bystrici.

Nedeľa: Železná Studnička - Kamzík - Krasňany 

Na webe som ráno o 6:00 hod. našiel informáciu, že v Bratislave je zamračené nízkou oblačnosťou a teplota jeden stupeň pod nulou. Keďže na Nordic walking sa chodí v každom počasí, vybral som mestskou dopravou z Rače na Patrónku, odkiaľ som sa odviezol autobusom  MHD č. 43 na zastávku Deviaty mlyn, štart dnešného výšľapu.  Už tu sa začala nízka oblačnosť rozplývať a ukázala sa modrá obloha. Na Kamzík som sa vybral žltou TZ po lesnej ceste s prevýšením 200 metrov. Severská chôdza rozprávkovým, slnkom zaliatym lesom bola príjemná aj v tomto ročnom období.

Z Kamzíka som pokračoval skoro celou cestou dole kopcom. Najprv som šiel po červenej TZ smer Dolný Červený kríž a na križovatke Pod Chlmcom som sa rozhodol zísť po inej žltej TZ do Krasnian. Týmto smerom som išiel prvý krát 27.9.2015. Bol to záverečný úsek behu Krasnianskou Kúriou. Vtedy som už mal v nohách 14 km dynamickej chôdze a zdalo sa mi, že krajinu už ani veľmi nevnímam. Keď som tadiaľto prechádzal dnes, cesta mi bola dôverne známa. Vidím, že vizuálna pamäť dobre funguje.

Je to len taká malá oddychovka, ktorá sa dá prejsť za dve hodiny.