Pár slov o osteoporóze

ktorá je prejavom starnutia kostí a ktorej sa nepresne hovorí aj rednutie kostí. Kosti strácajú pevnosť, sú krehké a lámavé. Často stačí celkom nepatrný náraz. Najpostihnutejšie bývajú stavce chrbtice a krčky stehenných kostí. Okrem stavcov chrbtice a krčkov stehenných kostí bývajú často poškodené aj kosti panvy a rebrá. Osteoporóza postihuje rovnako starnúcich mužov, ako aj starnúce ženy, ale postihnutie žien býva horšie, resp. závažnejšie. Osteoporóza a jej dôsledky sú jedným z najčastejších, najzávažnejších a tiež najdrahších ochorení v starobe. Je však možná dobrá prevencia a účinná, hoci drahá liečba.

Zákernosť osteoporózy spočíva v tom, že dlhodobo prebieha nepozorovane a prejaví sa až prvou zlomeninou. Prevenciou osteoporózy je predovšetkým dostatočne zaťažujúci pohyb. Stačí rýchlejšia, resp. dynamická chôdza, a tou je práve Nordic Walking. Dôležité je zvýšenie pulzu nad  110 za minútu. Na veku vôbec nezáleží. Ak existuje podozrenie na osteoporózu, je potrebné vyšetrenie u odborného lekára a následná liečba. Je to síce drahé, ale podstatne lacnejšie, ako prípadná výmena bedrového kĺbu, ak je vôbec takáto výmena s ohľadom na stupeň osteoporózy možná.

Výstavba kostí je podmienená správnou výživou, t.j. prísunom vápnika a prísunom vitamínu D. Rizikovými faktormi pre vývoj osteoporózy sú predovšetkým gény, preto sa osteoporóza vyskytuje v niektorých rodinách častejšie. Ďalším rizikovým faktorom je aj vek a útlm pohlavných žliaz, najmä menopauza u žien. Rizikovým faktorom je tiež fajčenie a ďalším, podceňovaným rizikovým faktorom býva nadmerné pitie alkoholu a s ním súvisiace zranenia v prípade spadnutia. Rizikovým faktorom sú aj niektoré často používané druhy liekov a samozrejme všetky poruchy výživy.

Zdroj: Internet