JÚN

Nedeľa 5. júna 2016

Dnes sme mali podľa plánu v KST Lokomotíva Banská Bystrica výlet s inštruktážou Nordic walking na trase Harmanec, VPT (448 m) – Pod Holým vŕškom (740 m) - Kordíky (825 m) – Chata nad Tajovom (780 m) – Tajov, ihrisko (530 m) – Tajov (460 m).

Zišlo sa nás 8, čo na prvý môj takýto výlet s Nordic walking v Banskej Bystrici považujem za úspech. Keďže Nordic walking je športová disciplína ktorá má svoje pravidlá, na začiatku sme si urobili rozcvičku, povedali sme si o tom, čo to Nordic walking je a aké benefity vyplývajú z používania správnej techniky. Takže ako inštruktor som vysvetlil všetkým ako správne chodiť a ktorých chýb sa vyvarovať. Po cca ½ hodine sme vyrazili smer Kordíky, kam sme pochopiteľne prišli oproti plánu s ½ hodinovým meškaním. Dali sme si krátku prestávku na občerstvenie a pokračovali sme ďalej po plánovanej trase s vedomím, že autobus o 12:38 hod. zo zastávky Tajov, ihrisko nestíhame a teda sa prejdeme najmenej ďalších 7 km na najbližšiu zastávku MHD v Banskej Bystrici. Prešli sme spolu 23 km, ale boli sme spokojní nielen so samotným výletom, ale aj s príjemným polooblačným počasím a so sľubom, že o týždeň sa stretneme znovu.

Začíname v Harmanci (VPT):

Krátka zastávka Pod Holým vŕškom:

Prestávka na malé občerstvenie na Kordíkoch:

V nedeľu 12. júna máme naplánovaný výlet s Nordic walking na trase Uľanka – Riečanské sedlo – Rooseveltova nemocnica, na ktorý pozývam aj ďalších našich členov a sympatizantov.

Sobota 11. júna 2016

Dnes som bol na návšteve u môjho syna v Bratislave. Samozrejme, že ako vyznávači fitnes spôsobu života sme nemohli vynechať návštevu posilňovne LokoGym v Rači, kde sme pred viac ako rokom začínali so spoločným  cvičením. Opäť sme sa stretli s ľuďmi, s ktorými sa už dlhšie poznáme. Dnes sme sa rozhodli pre posilňovanie ramien a chrbta. Mám rád cvičenie na stroji pre pákové veslovanie. Tento stroj mi síce vo fitnes centre Sásová chýba, ale máme tu jeho dobrú náhradu. Chcel som sa aj odfotiť pri cvičení na tomto stroji, fotka sa však veľmi nevydarila.

Chcem ešte spomenúť, že tu v Rači som si dnes urobil rekord v mŕtvom (do)ťahu - zdvihol som 2x160 kg. V pondelok 13. júna som si 2x160 kg potvrdil aj vo fitnes centre v Sásovej a v pondelok 20. júna som zvádol 3x160 kg. Na youtube.com som videl video, ako česká kulturistka Katarína Kyptová zdvihla v mŕtvom ťahu 200 kg.

Nedeľa 12. júna 2016

Uľanka je najsevernejšia mestská časť Banskej Bystrice smerom na Donovaly. Leží 7 km od centra mesta v Starohorských vrchoch, v údolí riečky Bystrica, v nadmorskej výške 395 m. Pre mňa je to obľúbený začiatok alebo koniec túlačiek s Nordic walking. Dnes sme sa vybrali s turistami a priateľmi KST Lokomotíva Banská Bystrica na výlet s inštruktážou Nordic walking (zišlo sa nás 12). Na úvod sme si povedali o tom, čo to Nordic walking je, ako sa robí a aké benefity vplývajú z používania správnej techniky. Nordic walking je šport, ktorý má svoje pravidlá. Ukázali sme si ako sa správne chodí, ako sa používajú paličky a aké pravidlá by sme mali dodržiavať. Po krátkej rozcvičke sme vyrazili po žltej TZ do Riečanského sedla (752 m), čo bol najvyšší bod našej trasy. Po malej prestávke na jedlo a odpočinok sme pokračovali lesnou nespevnenou cestou po modrej cyklotrase, ktorá vedie cez Bulíkovú (700 m), popod chránený areál Podlavické výmole (nachádzajúci sa neďaleko banskobystrickej miestnej časti Podlavice a ktorý je z hľadiska lesníckej histórie  unikátnou lokalitou), do Podlavíc na najbližšiu zastávku MHD. Počasie sa nám tiež vydarilo. Väčšinou bolo polooblačno až oblačno a príjemne teplo. Na záver sme si urobili strečing zaťažených svalov a rozišli sme sa s konštatovaním, že na takomto type výletov sa istotne ešte stretneme.

Členovia a priatelia KST Lokomotíva Banská Bystrica na štarte:

Po úvodnej inštruktáži a rocvičke pokračujeme: smer Riečanské sedlo

Krátka prestávka na jedlo a odpočinok:

Križovatka v Bulíkovej a ešte jedna spoločná fotka:

Sobota 18.6.2016

Slovenská asociácia Nordic walking  usporiadala  2. Majstrovstvá Európy v Nordic walkingu, ktoré sa konali 18. júna 2016 vo Vysokých Tatrách, na Štrbskom Plese. Pretekári boli nielen zo SR, ale aj z ČR, Poľska, Nemecka a Talianska.

ME 2016 boli pre účastníkov zo SR zároveň aj 4. Majstrovstvá Slovenska v Nordic walkingu.

Na týchto majstrovstvách som sa zúčastnil ako pretekár v kategórii muži 65+.

POPIS TRATE

Hotel Crocus – štart a cieľ pretekov

Dĺžka :                            12 km

Povrch :                          90 % nespevnený povrch, vysokohorský chodník

Stúpanie/klesanie:         450 m / 450 m

Najnižší bod:                  1215 m

Najvyšší bod:                 1470 m

Mapa :

Štart: Hotel Crocus (1347 m) – po žltej TZ, Rázcestie Jamrichovo (1245 m) – po modrej TZ, Odbočka na Biely Váh (1460 m) – po červenej TZ, Rázcestie pod Furkotskou dolinou (1460 m), Hotel Crocus: cieľ.

Boli to najťažšie preteky, aké som doteraz v Nordic walkingu absolvoval. Považujem ich za dobrý test mojej fyzickej odolnosti. Túto náročnú vysokohorskú trasu som prešiel priemernou rýchlosťou 5,2 km/h.

V mojej vekovej kategórii som sa na Majstrovstvách Európy umiestnil na 4. mieste, na Majstrovstvách SR som bol tretí. V cieli som mal lepší čas, ako niekoľko mladších mužov.

Takto to vyzeralo krátko pred štartom o 10:30 hod.:

No a toto sú moje diplomy:

Utorok 21. júna 2016

Všetky cesty vedú do Ríma a chodníky na Španiu Dolinu

V nedeľu 26. júna máme v KST Lokomotíva Banská Bystrica naplánovanú inštruktáž Nordic walking na trase Špania Dolina – Alžbetka – sedlo Dolný Šturec – Šachtičky – Banská Bystrica, Pieninská (MHD). Ako je už mojim zvykom, túto trasu som si prešiel predom, aby ma niečo neprekvapilo. Siel som ale opačným smerom. Cesta v úseku Šachtičky - Dolný Šturec bola zarúbaná čerstvo spílenými stromami. Dvaja "lesohospodári" čo tam pracovali ma ubezpečili, že do nedele to bude odpratané. Takže predpokladám, že dovtedy sa nič nepredvídané nestane. Na Španej Doline bola na výlete skupina dôchodcov z Banskej Bystrice, s ktorými som sa autobusom zviezol na Úsvit. Aspoň som si ušetril nohy, lebo minimálne do Uľanky (4 km) by som musel zísť peši.

Nedeľa 26. júna 2016         

Inštruktáž Nordic walking, organizovaná pre členov a priateľov KST Lokomotíva Banská Bystrica.

Trasa: Špania Dolina – Alžbetka – sedlo Dolný Šturec – Šachtičky – Banská Bystrica, MHD

Napriek nie veľmi priaznivej predpovedi počasia to ráno o 6:00 hod. vyzeralo sľubne: 22° C, polooblačno. Keď som o 7:00 hod. vyšiel z domu, boli vidieť na juh od Banskej Bystrice ťažké čierne mraky a bolo počuť vzdialené hrmenie. Búrka niekde medzi Sliačom a Zvolenom. Dúfal som, že nás to obíde. Oblaky však pomerne rýchlo postupovali na sever. O 7:30 hod. sa náhle zotmelo a padli prvé kvapky. Lokálna búrka s intenzívnym dažďom trvala našťastie asi len 5 minút. Zdá sa mi, že dnes tento typ počasia záujemcov o Nordic walking odradil. Hoci už nepršalo, na Strieborné námestie o 8:10 neprišiel nikto, nuž vybral som sa sám. Veď na Nordic wolking sa chodí takmer v každom počasí a v ľubovoľnom ročnom období. Keď sme po cca 20 minútach prišli na Španiu dolinu, pomedzi oblaky už presvitalo slnko. Na Šachtičky som vyšiel o 9:10 hod. Oblaky sa rozplynuli a bolo už celkom slnečno. Aj z tejto nedele sa nakoniec vykľul celkom pekný letný deň, hoci už nebolo tak teplo ako včera – dnes len 28 °C, takže deň akoby stvorený pre severskú chôdzu.

Aspoň pár fotiek z dneška:

Ako som napísal na úvodnej stránke, začínať s Nordic walking je najlepšie koncom leta alebo na jeseň, keď sú ešte pekné slnečné dni, ale už nie sú úmorné horúčavy.

Tak teda dovidenia niekedy nabudúce.

Štvrtok 30. júna 2016

Dnes sú to už 3 mesiace, čo si užívam welness životný štýl na dôchodku doma v Banskej Bystrici. Rozhodol som sa, že toto malé jubileum oslávim výstupom na Panský diel (1100 m) od juhu. Nie je to však žiadna oddychovka. Veď za 2 hodiny sa musí prekonať výškový rozdiel 700 metrov. Vždy som tento výstup považoval za test kondície, resp. fyzickej odolnosti.

A som hore:

Poľad z vrcholu na hrebeň Veľkej Fatry:

Tento jún som mal toho veľa. Každý týždeň pravidelne v pondelok, stredu a piatok od 11:30 do 13:30 bývam v posilňovni, 4 x 1½ hodiny Nordic walking kardio tréning, no a v sobotu a v nedeľu v rámci relaxu a regenerácie Nordic walking túlačky po našich horách. Zúčastnil som sa ako pretekár na Majstrovstvách Európy a SR v Nordic walkingu, tiež som si overil svoje inštruktorské schopnosti. Čas mi tak úžasne letí, že nestíham ani obracať listy v kalendári.