JANUÁR


Dnes bolo od rána nepríjemné zimné počasie. Hmla a pár cm prvého snehu mi nedávalo veľa chuti vôbec ísť von. Napriek chvíľkovému zaváhaniu som sa rozhodol. Nordic walking sezónu 2016 začnem prechádzkou do Marianky. Nevedel som ako to bude v lese vyzerať, tak som sa vybral z Krasnian po modrej cyklotrase priamo do Marianky. Počasie nič moc a ešte aj hmlisto. Prechádzka tichým zasneženým lesom však bola celkom príjemná. Cestou som stretol aj niekoľko lyžiarov - bežkárov a cyklistov. Predpokladám, že sme mali podobnú motiváciu, t.j. aj v novom roku zdravšie žiť a viacej sa hýbať.


Sobota: Figaro – Kamzík – Koliba

Veľká oblačnosť, hmlisto, mrholenie, teplota  0˚C,  ideálne podmienky na vznik poľadovice. V takomto počasí som sa rozhodol len na menej náročnú prechádzku. Od Figara som sa vybral po modrej TZ smer Kamzík. Keď som horko-ťažko prišiel do lesa, cestu mi ešte sťažila slabá viditeľnosť. Na počudovanie parkovisko na Kamzíku bolo preplnené. Rodiny s malými deťmi na sánkovačke a turisti. Pôvodne som chcel pokračovať po žltej TZ na Železnú studničku, ale chodník sa mi zdal pre poľadovicu a hustú hmlu neschodný. Obávam sa, že na chôdzu po poľadovici si už nikdy nezvyknem. Keby som v rukách nemal paličky, asi by som mal problém sa vrátiť. Tak som radšej zišiel po ceste na Kolibu a MHD som sa vrátil do Rače.

Nordic walking had been hampered by bad winter weather, including thick fog, snow and freezing temperature.

Nedeľa: Rača – Dolný Červený kríž – Krasňany

Predpoveď počasia na dnes bola celkom optimistická. Ráno som z okna videl, že od juhozápadu sa pretrháva oblačnosť a ukazuje sa modrá obloha. Ešte pohľad na paličky v kúte a už som vedel, čo dnes dopoludnia budem robiť. Z Rače som vyrazil po modrej TZ a od parkoviska na Potočnej som odbočil po neznačkovanom (ale vychodenom) chodníku na Dolný Červený kríž. Vďaka plusovej teplote poľadovica zmizla. Keď som prišiel na asfaltovú cyklotrasu nad Račou, ukázala sa modrá obloha a slnkom zaliaty les.

Keď som sa po ¼ hodine znovu ponoril do hustej hmly,

pokračoval som po červenej TZ smerom na Spariská a odtiaľ po inej  modrej TZ do Krasnian. Keď som bol pod horárňou, hmla sa rozostúpila a znovu som sa ocitol v slnkom prežiarenom lese.

 

Bola to len taká menšia oddychovka, ale potešilo ma, že som cestou postupne stretol troch severských chodcov so správnymi paličkami a s dobrou technikou chôdze.


Sobota dopoludnia ťažký tréning pliec a chrbta. Popoludní kardio tréning na trase Figaro - Kamzík - Krasňany. Na Kamzíku bolo veľa rodín s deťmi na sánkovačke. Aspoň tu to vyzeralo, že sme uprostred zimy.

V nedeľu som sa rozhodoval rýchlo. Bolo pekne, no a keďže vonku sa ísť musí, prešiel som sa z Rače cez Pánovu lúku

a Malý Slavín do Marianky. Po krátkom odpočinku som ešte zbehol do Záhorskej Bystrice. Bol to celkom vydarený deň s nádherným zimným počasím.

Sobota

Ráno o 6:00 hod. teplota -10˚C, pocitová kvôli vetru -14˚C. Čo s dnešným dňom, keďže vonku sa ísť musí. Pôvodne som sa chcel pridať ku skupine z Limbaturist, ktorá mala zraz v Rači o 9:10 hod. Čakal som kým sa oteplí, ale stále nič. O 9:30 hod. som sa rozhodol nečakať a vybral som sa z Rače na Dolný Červený kríž neznačkovaným lesným chodníkom a odtiaľ po červenej TZ na Biely kríž, kam som prišiel o 5 minút skôr ako turisti zo spomínanej skupiny. Asi poznám dobrú skratku, lebo oni išli z Rače po modrej TZ. Bola neskutočná zima.

V nedeľu už bola teplota nad nulou, lenže v noci napadal sneh. Nuž čo, rozhodol som sa len pre takú menšiu oddychovku po mne tak dôverne známej trase: Rača - Svätý Jur - Biely kríž - Rača. Cesta zo Svätého Jura cez les bola namáhavá. Bolo cca 20 cm čerstvého snehu a predo mňou nešiel nikto. Tento okruh som prešiel za takmer 4 hodiny. Aspoň som si užil zimy, veď podľa predpovede počasia na budúci týždeň sa má výrazne otepliť.


V piatok popoludní bolo nádherné a celkom príjemne teplé počasie. Takto to vyzeralo o 16:20 hod. po ceste na Dolný Červený kríž:

The sunset on fire. La subironta suno per siaj lastaj radioj estis lumiginta je kelkaj sekundoj arbaron.

No a takéto sklamanie v sobotu ráno:

Mist rolling in from The Little Carpathian Mountains.

Vačšinou chodievam z konečnej zastávky MHD č. 43 do Rače. V sobotu som sa prvý krát vybral opačným smerom. Bola to pohodová, fyzicky nenáročná prechádzka s Nordic walking. Celú trasu (cca 10 km) som prešiel za 1 hodinu a 50 minút.

V nedeľu sme boli s mojim synom na seminári s českými kulturistami vo Zvolene: