Január

Ladovská zima - 14.1.2017

Istotne každý z nás pozná českého maliara, kresliara, ilustrátora a spisovateľa Josefa Ladu. Tvoril najmä pre deti a v mnohých ilustráciách sa zameral najmä na štylizovaný obraz českého vidieka. Spomínam si na jeho obrázky o zimných radovánkach detí uprostred dediny.

Folkový spevák a muzikant Jaromíra Nohavica sa tiež inšpiroval týmito obrázkami a tak vznikla pesnička „Ladovská zima“. Aspoň krátky úryvok z textu tejto pesničky: „Ladovská zima za oknami je a srdce chytá biela nostalgia. Ladovská zima, deti a sane a ja idem s nimi do chrámu Pána ... “.

Posledných štrnásť  zím som väčšinou prežil v Bratislave. Od skutočnej zimy som si už takmer odvykol. Spôsob tej aktuálnej  v Banskej Bystrici mi pripomína práve Ladovskú zimu. Mínusové teploty aj cez deň, ½ metra snehu, ale už to začína byť únavné. Moje paličky na Nordic walking takmer dva týždne odpočívajú v kúte. Aspoňže môžem chodiť do fitka a na bežecký pás. Na chôdzu po snehu by som potreboval snežnice.

Dnes sa celkom príjemne oteplilo. Škoda, že podľa predpovede počasia, len prechodne. Vybral som sa aspoň na 2 hodiny prevetrať Nordic walking paličky.

Sobota 14. januára

Nedeľa 15. januára

Nedeľa 22. januára

Utorok 24. januára